We are coming! бенд “Voltage”, Дупница, Бугарија

VOLTAGEГрупа Voltage е млада треш метал банда, формирана на 28 февруари 2011г. во град Дупница. Групата има 16 авторски нумери, но исто така прави и кавери на познати групи като Metallica, Megadeth, Slayer, Pantera и др. Групата има остварено многу настапи. Имаме учествувано на „Поп-рок фест“ – Несебар, “S’cool rock fest” – Пловдив, “Rock It Marathon”, “Let’s rock it” во Добрич, „Коко рок фест” во град Крџали, на кој освоивме 2-ро место, и ” Голямото междучасие 4″ – со специјалната награда: продуцирање и запис на песна и клип. Во текот на декември 2013г. е потпишан договор со Dark Arts LTD за песна на диск, приложен на декемвриското издание на списанието “Terrorizer”.
Групата е составена од:
• Борислав Захариев – гитара/вокал; 19г.
• Мирослав Захариев – тапани; 17г.
• Кирил Петров – бас/вокал; 17г.
• Георги Алексов – гитара; 17г.
Се што работиме, можете да слушнете и видете на: http://voltageband.esy.es/. Гордееме се со нашите песни кои можете да слушнете тука.

Во Rock’n Pop the Borders ја претставивме апсолутно новата песна We are coming! – музика, текст и аранжман – Voltage.

Вкупно добиени гласови: 208

Appetence for Life, бенд “Mneme“, Софија, Бугарија

 

MNEMEMneme е Death / Thrash / Progressive Metal бенд од Софија, формиран во текот на 2011 г., кој што од тогаш нема губено време, како во усовршување на инструменталните вештини, така и во компонирање на авторска музика, така што во моментот можеме да се пфалиме со цели 9 нумери, од кои 7 се снимени, меѓу кои: God Can’t Save You, Потъвам в мрак, Sky Is Gray, Closure Of The Gates Of Hell.
Во однос на концертите, групата е исто така многу активна и зад себе има мнозина настапи на конкурси, концерти, фестивали, меѓу кои: “Голямо междучасие 4″, “Силата на Рока 3″, Коко Рок Фест Крџали, ON!Fest…

Можете да не видете и слушнете на: https://www.facebook.com/MnemeBand. Гордееме се со нашите песни кои можете да слушнете тука.

Ислкучиво симпатична и истоврмено тешка и музикална група во состав:
• Христо Бојаџиев (16 г.) Вокали/Гитара
• Божко Божков (18 г.) Гитара/Вокали
• Јавор Семков (16 г.) Бас/Вокали
• Јоан Николов (16 г. ) Тапани
Во Rock’n Pop the Borders ја претставивме новата нумера Appetence for Life.
Музиката е на Божко Божков, текстот – на Јавор Семков и Христо Бојаџиев, а аранжиманот на Божко Божков, Христо Бояджиев и Јоан Николов.

Вкупно добиени гласови: 194

Првата, бенд “Лопатарка”, Монтана, Бугарија

LOPATARKAНие сме група “Лопатарка” от Монтана. Заедно сме скоро 5 години и свириме целсоно авторски и на бугарски јазик испеана музика, со исклучок на 2-те cover песни „Убава си, моја Горо“ и „Кавал свири“. Стилот ни е интересен рок пакет во кој може да се примети големо влијание од народната музика. Во 2013 година освоивме награда за најдобра авторска песна на меѓународниот конкурс „Let’s rock it“ во Добрич со песната „Тој ја сака, таа не го сака“. 

Во „Лопатарка” сме:

• Роберта-Димана Алева, 21г .- вокал, клавир
• Георги Димитров, 21г. – гитара
• Росен Петров, 21г. – бас гитара
• Мартин Средков, 23г. – тапани

Се што работиме, можете да слушнете и видите на https://www.facebook.com/Lopatarka?ref=br_tf. Гордееме се со нашите песни кои можете да слушнете тука.

В Rock’n Pop the Borders учествувавме со новата авторска песна „Првата”. Текстот на песната е напишан од Роберта-Димана Алева, а музиката и аранжманот e дело на Роберта-Димана Алева, Росен Петров, Георги Димитров, Мартин Средков.

 

Вкупно добиени гласови: 222

Electrify, бенд “Simai”, Софија, Бугарија

SIMAISimai е формирана на 12 февруари 2013г. Се определуваме како Rapcore/Nu-metal бенд. Активно свириме во Софија и Пловдив. Тежнееме на компонирање авторска музика. На концертите свириме и кавери на Limp Bizkit, Soulfly, Korn, P.O.D., Hed PE. На конкурсот “Голямо Mеждучасие 5″ го освоивме 2-то место со песната „Crhyme“. Подготвуваме LP со идеја да содржи 11 авторски нумери. Може да слушнете аудио записи во живо изведени на нашиот Soundcloud профил – https://soundcloud.com/simai-band и на Youtube – https://www.youtube.com/channel/UCXkS2bAnVMTHR1AjxwbKElw

Групата е составена од:
• Андреј Андров 18г – Бас
• Александар Миладинов 18г – Гитара
• Георги Чунчуков 16г – Тапани
• Калофер Михов 18г – Вокал
• Генади Михов 19г – Гитара/ Вокал

Се што работиме, можете да слушнете и видите на: https://www.facebook.com/simaiband. Гордееме се со нашите песни кои можете да слушнете тука.

Во Rock’n Pop the Borders ја претставивме Electrify – музика, текст и аранжман на Simai.

 

Вкупно добиени гласови: 256

Гласот на мојата душа, бенд “Визија”, Скопје, Македонија

Vizija-BandВизија е македонска рок група оформена во ноември 2011 година во Скопје. Музиката која овој бенд ја изведува се заснова на рок жанрот, проследено со експериментирање на различни стилови што резултира со формирање на свој сопствен стил. Еден од првите настапи на Визија беше на „Т’к – так фест 2012“ во Кавадарци, фестивал посветен на прерано починатата рок легенда Трајко Каров, каде што бендот успеа да биде награден, а веднаш потоа следува настап на престижниот „Таксират“ – Скопје. Првиот настап на бендот надвор од територијата на Македонија бил на „Складиште фест“, во Крушчиќ, Србија на 1 јуни 2013 година, а неколку дена подоцна Визија настапи во ревијалниот дел на „Т’к – Так Фест“ во Кавадарци. Еден од најголемите успеси на бендот е настапот на „Заечарска гитаријада“ во август 2013, откако беше единствениот македонски бенд кој се најде во најдобрите 12 балкански рок групи кои настапиле пред 30.000 публика.Меѓу останатите настапи може да се споменат и настапот во Кочани во мај 2013; МКЦ: “50 години рок ен рол во Македонија“; „Пиволенд 2013“; „Културно Лето Карпош 2013“…Бендот беше избран за еден од најдобрите бендови на Балканот за 2013 година според американското радио WMBR, а исто така за Визија пишуваше и британскиот музички портал www.emergingindiebands.com кој ја прогласи групата за најдобра во месец февруари.

Се што работиме, можете да слушнете и видите на http://www.facebook.com/VizijaMK. Гордееме се со нашите песни кои можете да слушнете тука.

Групата е в състав:
• Марко Џамбазоски, 21 година, соло гитара и придружни вокали
• Марко Гапо, 21 година, водечки вокал и ритам гитара
• Лилјана Јанкова, 20 години, бас гитара и придружни вокали
• Синиша Ѓорѓевиќ, 20 години, тапани

Во Rock’n Pop the Borders  ја претставивме: Гласот на мојата душа
Музика: Марко Џамбазоски, Марко Гапо, Лилјана Јанкова, Синиша Ѓорѓевиќ ,
Текстот на песната е напишан од: Марко Џамбазоски
Аранжманот e дело на: Марко Џамбазоски, Марко Гапо, Лилјана Јанкова, Синиша Ѓорѓевиќ

Вкупно добиени гласови: 285

 

Изгубен, бенд “Angus & Kevin”, Софиja, Бугарија

ANGUS_KEVINНа почетокот Angus&Kevin е основан како дует составен од Стојан (Angus) Пејков и Кевин Драмалиев. По некое време дуетот нема можности да изведува концертни настапи и затоа Angus&Kevin постанува група со уште 2 нови дополнувања: Димитар Командарев – бас гитара и Атанас Георгиев – тапани. Стилот на музиката е склон кон Хеви Метал/Хард Рок.

 

Групата е составена од:
Стојан Пејков – Китара, Вокал; 15 години
Кевин Драмалиев – Гитара; 14 години
Димитар Командарев – Бас Гитара; 15 години
Атанас Георгиев – Ударни инструменти; 15 години

Се што работиме, можете да слушнете и видите на: https://www.facebook.com/pages/AngusKevin/499769233435830. Гордееме се со нашите песни кои можете да слушнете тука.

Во Rock’n pop the Borders ја претставивме нашата песна „Изгубен”
Музика, текст и аранжман: Angus&Kevin

 

Вкупно добиени гласови: 262

For The Win, бенд „ENKHAOSMENT”, Дупница, Бугарија

ENKHAOSMENTГрупата е формирана во февруари 2013 година. Своите настапи ги започнува со кавери, но за бргу време се фокусира на создавање на авторски нумери. Вака проектот Enkhaosment започнува  да се развива и успешно да оди напред.

Ја определуваат својата музика како мешавина на различни стилови метал – треш, дет, грув и хеви. Групата е инспирирана од големите имиња на светската сцена како што се: Kreator, Pantera, Sodom, Slayer, Machine Head.

Основната цел на младиот бенд е да им покаже на своите сонародници дека во Бугарија сеуште може да се создава квалитетна музика. За една година, колку што постои групата, успеа да оствари голем број на концерти во земјата, како и да учествува на фестивали и конкурски како: „Дай Рок!”, „Китариада”, „Голямото междучасие 5”.

Групата е составена од:

 • Калин Смолички, 19 – бас гитара и вокали
 • Васко Пејанин, 19 – ритам гитара
 • Теодор Василев, 17 – соло гитара
 • Алекс Андонов, 17  - тапани

 Песните, со които се гордееме можете да ги слушнете тука.

Во Rock’n pop the Borders ја претставивме нашата песна  „For The Win”

Музика и текст: Калин Смолички

Аранжман: „ENKHAOSMENT”

Вкупно добиени гласови: 850

 

Airstrike, бенд „Bunch Of Assholes”, Пловдив, Бугарија

BOAГрупата е формирана во април 2013 г. во Пловдив. Свират alternative/punk rock. Овие нивни песни треба да ги слушнете!

Можете да ги најдете на Facebook на https://www.facebook.com/BunchOfAssholesBand

 

Во Bunch Of Assholes се: 

* Даниел Варадинов – прва гитара (18 г.)
* Никола Старшанов – бас гитара (17 г.)
* Момчил Калчев – вокали и втора гитара (17 г.)
* Едиз Реџепов – тапани (18 г.)

Во Rock’n Pop the Borders ја претсавивме песната си „Airstrike“

Музика и текст: Даниел Варадинов
Аранжман: Bunch Of Assholes

Вкупно добиени гласови: 690

 

Ride, група „Plug In”, Скопје/Битола, Македонија

dsidaГрупата “Plug In” е рок група, формирана во ноември минатата година и во овие 6 месеци имаат настапувано на повеќе места низ Скопје. Составена е од пет членови: Константина Богоевска – вокал (20 г., Битола), Горан Петровски – виолина и пратечки вокал (20 г., Битола), Милош Поповски – гитара (21, Скопје), Христијан Рајковски – бас гитара (19 г., Скопје) и Синиша Ѓорѓевиќ – тапани (20г., Скопје). Карактеристични за овој бенд, се звуците на виолината, кои се реткост во рок бендовите. Инаку, сите членови се студенти на Факултетот за Музичка уметност во Скопје, од каде и почнува нивната приказна.

Можете да ни найдете на: https://www.facebook.com/pages/Plug-In/1442425276002167

Ride  е нашата прва авторска песна.

Музика: Милош Поповски

Текст: Константина Богоевска

Аранжман: Горан Петровски

Вкупно добиени гласови: 333

Cannot Heal, група “Power Enslave”, Русе, Бугарија

PE_fonГрупата е формирана во зимата 2012 година од Калојан (16г. вокали, гитара) и Момчил (15г.ударни) Итови + Румен (15г.бас гитара, вокали) и Даниел (16г. гитара) Нејкови. Сецифичнота за нас е дека сме 2 пара браќа и се познаваме од мали, а тоа уште послино не поврзува како музичари.  Составот се нема променувано. До сега групата има 5 авторски нумери. Имаме свирено на  два фестивала во Русе. Имаме поминато низ сите русенски клубови и со нетрпение чекаме да се појавиме и во друг град! Нашите авторски нумери можете да ги слушнете на: https://soundcloud.com/kaloyan-itov/enslaved/s-uZjm6

Во Rock’n Pop the Borders ја претставивме својата нова песна ”Cannot Heal”.

Музиката, текстот и аранжманот са на целата група -  „Power Enslave”

Вкупно добиени гласови: 271

Bury me, група “Sunday”, Софија, Бугарија

SUNDAY

Група Sunday е формирана во почетокот на март месец 2012 година. Групата регистрира учество во натпреварот Rock’n Pop the Borders на 4 јуни 2014 во состав: Ајсел Карадайъ, 18г. – вокал; Здравко Крстев 18г. – гитари; Христо Кенаров 19г. – тапани и Васил Андреев 17г. – бас.

Во натпреварот  ја  претставија песната “Bury me”, по музика и текст на Ајсел Карадайъ и аранжман на групата. Песната доби вкупно 174 гласа во онлајн гласанјето на публиката меѓу 16 јуни и 16 јули 2014 година.

Во моментов немате пристап до песната Bury me на групата  ”Sunday”.  Истата  беше симната од платформата на Натпреварот на ден  30.07.2014 година по  инсистирање на Ајсел Карадај, автор на музиката и текстот.
Водени од желбата оваа платформа да биде сцена наменета за млади автори, кои  сакаат да учествуваат на неа, организаторите на Rock’n Pop the Borders  одговорија позитивно на молбата од групата “Sunday ” и посакаат успех на групата.

 

 

The Unsung, група “Feast of Insanity”, Пловдив, Бугарија

FEAST OF INSANITYГрупата е формирана на 07.09.2013 год.,  иако самата идеја за групата датира 2-3 месеца претходно.  Формирана е од Љубослав Арабаџиев (гитара) и Јордан Велков (бас).  Двајцата решават да му предложат на Георги Маринов (гитара) да се приклучи во преоктот и тој со радост прифаќа. Подоцна, момчињата дознааваат за нивен познајник кој свири тапани и одлучуваат да го вклучат во игра. За жал не успеваат да работат со него  и барањето продожува. Во тоа време го наоѓаат својот прв вокалист,   Христо Дачев, но текот на околнистите води кон неуспешна соработка и со него.
После долго барање на местото доаѓа  Едиз Реџепов, а Василиј Атанасов е новото лице зад микрофонот. Неколку месеци откако составот станува полн, следува и првото учество на бендот на концерт. Во тоа време се случува да Василиј има здравствени проблеми заради кои не може да учествува на концертот. По молба на бендот до Џорџо Сапутели, тој неволно прифаќа и го заменува на нивното прво учество, за да подоцна и официјално се присоединува на групата.
Не после долго време, групата одлучува да започне усрдна работа на авторски материјал, но открива дека нешто им недостасува за таа цел. Па таака, се разделуваат со тапанарот и го заменуваат со нов  – Владимир Волоштук.
„Feast of Insanity”  го определува својот стил како металкор со деткор елементи. Во моментов сеуште експериментираат и го бараат идеалниот звук,  кој ќе им одговара.  Имаат желба да звучат потешко и истовремено да звучат различно од она кое може да се слуша секој ден.

Во „Feast of Insanity” членуваат:

 • Георги Маринов, 16, гитара
 • Љубослав Арабаџиев, 15, гитара
 • Јордан Велков, 15, бас
 • Џорџо Сапутели, 21, вокали
 • Владимир Волоштук, 15, тапани

Горди се на своите песни:

„Sanctimonious”( Љубослав Арабаџиев, Георги Маринов и Јордан Велков, Џорџо Сапутели, група Feast of Insanity), „Psychology of Burning „ (Љубослав Арабаџиев  и Георги Маринов, Џорџо Сапутели, група Feast of Insanity), „An Oath to the Forsaken” (Љубослав Арабаџиев , Џорџо Сапутели, група Feast of Insanity), „Collapsing” (Љубослав Арабаџиев , Џорџо Сапутели, група Feast of Insanity).

Можете да ги видите и да се поврзете со нив на: https://www.facebook.com/FeastOfInsanity?ref=br_tf

Во Rock’n Pop the Borders „Feast of Insanity”  ја претставиjа „The Unsung”

Музика: Љубослав Арабаџиев, Владимир Волоштук

Текст: Џорџо Сапутели

Аранжман:  група „Feast of Insanity”

 

Вкупно добиени гласови: 417 

Losing control, група “After Midnight”, Асеновград / Пловдив, Бугарија

After-MidnightAfter Midnight е бугарска рок група, која прави авторски песни и композиции. Создадена во текот на 2011, групата минува низ различни стилови, развивајќи сопствен After Midnight стил со распознавачки вокални линии и мелодични гитари врз рув-ориентиран, здрав ритам. Првиот авторски албум “My Deepest Secret” беше претставен на 21 февруари на концерт во Пловдив. Песните, со кои се гордееме се: „Без Теб”, „Lets get it on”, „Move on”, „I need you”, „Wake me up” и „Now I fall”. Некои од нив можете да видите тука.

Во групата сме:

 • Димитар Пенчев – 21 – Тапанар
 • Георги Паунов – 25 – Вокал
 • Георги Аргиров – 25 – Бас
 • Георги Ковачев – 24 – Гитара

Повелете кај нас на: https://bg-bg.facebook.com/AMBandOfficial

Во Rock’n Pop the Borders ја претставивме „Losing Control”.

Музика, текст и аранжман : After Midnight

 

Вкупно добиени гласови: 311

 

Love Lies Bleeding (Amaranth), група “As Orchids Wither”, Пловдив, Бугарија

Orhids WitherНие сме металкор група формирана на 02.03.2014. Зад себе имаме 4 концерта од кои еден со дет метал титаните дет титаните Enthrallment, а другиот со Above Us The Waves од Грција!  Имаме издадено 2 авторски песни на интернет,  кои се дел од нашето 1-во  EP. Тоа ќе биде проследено од 2-ро EP, кое ќе излезе кон крајот на оваа или почетокот на идната година. Много се гордееме со нашата песна „Perfection Of Tragedy„ – музика, текст и аранжман -  групата. Во неа сме:

 • Giorgio Saputelli 21 – vocals
 • Krum Draganov 20 – guitar
 • Vladimir Voloschuk 15 – guitar
 • Alexander Gyoshev 17 – bass
 • Stoyno Angelov 17 – drums

Можете да не видите на: https://www.facebook.com/pages/As-Orchids-Wither/809643159061879

Во Rok’n Pop the Borders  ја претставивме нашата  авторска песна ‘Love Lies Bleeding (Amaranth)’.

Музика, текст и аранжман: As Orchids Wither

 

Вкупно добиени гласови: 567 

In Cold and Dark Days, група “Foretold Dead”, Дупница, Бугарија

Foretold DeadКога Иван Кралев и Георги Георгиев го напуштаат својот прв состав, започнуваат да бараат нова група заедно со Антонио Костадинов. Во тоа време Велислав Казаков и Благовест Давидков исто така бараат место за реализирање и кога нив петмината ќе се сретнат во јули 2013 одлучуваат да работат заедно. Еден месец подоцна започнуваат пробите, а бргу после тоа се појавува и името Foretold Dead:

 • Благовест Давидков (16г) –  Вокал
 • Георги Георгиев (15г) –  Гитари
 • Иван Кралев (17г) –  Гитари
 • Антонио Костадинов (16г) – Бас
 • Велислав Казаков (17г) – Тапани

Освен овде претставената песна, групата има и други композиции, меѓу кои многу им се допаѓа нумерата  „Voids of Hell“( музика, текст и аранжман: Foretlоd Dead)

Можете да ги најдете на: https://www.facebook.com/ForetoldDeadOfficial или тукa.

Во Rock’n Pop the Borders ја претставиja својата песна   „In Cold and Dark Days“.

Музика, текст и аранжман: Foretold Dead

Вкупно добиени гласови: 360

 

Filthy Rock’n'Roll, група “Chainsaw Babies”, Велинград, Бугарија

Chainsaw BabiesChainsaw Babies е рок група од Велинград, која првенствено се занимава со авторска музика. Групата е создадена во почетокот на 2014 година и уште на првите проби се зајакнува со правењето на нумерата Filthy Rock’n'Roll. Стилот на бендот е под силно влијание на групи како што се AC/DC, Motorhead, Airbourne, Ramones, Bon Jovi и Aerosmith. Групата се гордее и со својата песна „Fake“ (музика – Костадин Николов, С. Кепчелев; текст – К. Николов, Г. Кондев; аранжман – К. Николов, Стојо Попов).   

Chainsaw Babies се:

 • Костадин Николов (20); бас гитара
 • Георги Кондев (17); вокали
 • Светослав Кепчелев (18); гитара
 • Мирослав Налбантов (20); гитара
 • Лазар Лазаров (17); тапани

Во Rock’n Pop the Borders ja претставивме песната  си Filthy Rock’n'Roll.

Музика: Костадин Николов, Светослав Кепчелев

Текст: Костадин Николов

Аранжман: Костадин Николов, Стојо Попов

 Вкупно добиени гласови: 513

 

 

 

Път към върха/Пат кон врвот, група „Rebels”, Врштец, Бугарија

REBELSГрупата е формирана на 05.03.2013г. во град Врштец. Основната идеја на групата е да се опушти после долгите денови поминати на училиште и истовремено да има настапи пред публика. Првичниот состав на бендот се формира на училиште од Калин Рангелов, Николај Иванов, Павлин Иванов и Иван Петров, а по 1 месец им се придружува и нивната пеачка, Николета Димитрова. После 11 месеци  составот претрпува промени и на местото на Иван Петров доаѓа Димитар Тошев-бас.  Во принцип, стилот на кој свириме е рок/хард рок, но со текот на времето кон овој стил додадовме елементи на хеви метал – пример – „Поне за ден” ( музика – Николај Иванов и Павлин Иванов, текст – Николета Димитрова, аранжман  -  Rebels)

Сега, вo групата са:

 • Николај Иванов – Ритам гитара – 17 години
 • Павлин Иванов – Соло гитара – 17 години
 • Димитар Тошев – Бас гитара – 14 години
 • Николета Димитрова – Вокал – 20 години
 • Калин Рангелов – 17 години (не полни)

Можеме да се сретнеме на: https://www.facebook.com/pages/Rebels/173509862852686?ref=hl

Во Rock’n Pop the Borders  ја претставивме нашата песна  „Път към върха”.

Музика: Николај Иванов и Павлин Иванов

Текст: Николета Димитрова

Аранжман: Rebels

Вкупно добиени гласови: 450

 

Blade of Greed, група “SLIX”, Софија, Бугарија

SLIXСвириме заедно од летото  2012 година, а во сегашниот состав сме од септември 2013. Настојуваме да пишуваме нови авторски песни, така што правиме комбинации од жанровите кои ни се допаѓаат, за да на крај оформиме специфичен стил.  За нас поважни песни се: “2013″ – (музика – Е. В’лков; текст – Е. В’лков; аранжман – Slix), “You won’t be there” (музика – Н. Прлев; текст – Ал. Младенов), “Infinite” (музика – Н. Генадиев, текст – Ал. Младенов), “Изгубен” (музика, текст, аранжман – Slix). Сите можете да ги слушнете тука.

 Во групата сме:

 • Александар Младенов, 20 – вокали
 • Емануил В’лков, 18 – соло гитара
 • Никола Прлев, 18 – бас гитара
 • Николај Генадиев, 20 – ритам гитара
 • Денис Стефанов, 15 – тапани

Можеме да се сретнеме на: http://www.facebook.com/slixband

Во Rock’n Pop the Borders  ја претставивме нашата песна „Blade of Greed”.

Музика: Никола Прлев

Текст: Александар Младенов

Аранжман: SLIX

Вкупно добиени гласови: 238 

 

Revelations, бенд “Panic Station”, Пловдив, Бугарија

PANIC STATIONPanic Station е група основана од Тодор Личев и Јоан Баков во 2013 година.  Набргу после формирањето, кон  групата се вклучуваат  Иван Маринов и Георги Земјарски. По отприлика 6 месеци проби и пишување на авторски материјал, го одржавме нашиот прв концерт во Stage 51(Plovdiv) на 3.05.2014. Целта на групата е да создаваме и свириме музика, која ни се допаѓа, но и која има западен и професионален звук. По првиот наш концерт, за многу кратко време, остваривме уште неколку настапи:
Хуманитарен Концерт за Кари I  дел, 31.05.2014 – Live во Летно кино „Орфеј“
Panic Station, Tchuk, Bunch Of Assholes 07.05.2014 – Live at Stage 51
Хуманитарен Концерт за Кари III дел 08.06.2014 – Live во Шталите на Царот
Овој месец ни претстојат уште 2 настапа (едниот во Polinero Club – Пловдив, а другиот на рок фестивалот во Перник).
За наша радост, за многу кратко време стекнавме голема публика и продолжуваме да пишуваме нови песни (наскоро ќе ни биде  готова 4-тата авторска песен –  Ignite). За повече – проверете тука. Во групата сме:

 • Јоан Баков – вокали и ритам гитара (16)
 • Тодор Личев – бас гитара, беквокали и текстописец (16)
 • Георги Земјарски – гитара (16)
 • Иван Маринов – барабани (18)

Можеме да се сретнеме на: https://www.facebook.com/pages/Panic-Station/365852526887631?sk=timeline

Во Rock’n Pop the Borders  ја  претставивме нашата песна „Revelations”.

Музика: Тодор Личев, Јоан Баков

Текст: Тодор Личев

Аранжман: Тодор Личев, Јоан Баков

Вкупно добиени гласови: 436

 

Лоша навика, бенд „Problem Solved”, Скопjе, Македониjа

Problem-SolvedProblem Solved е рок бенд формиран крајот на 2010 година од страна на Коста Бинов (вокал), Виктор Захариев (гитара) и Виктор Георгиевски (клавијатури). Во почетоците функционира како школски бенд, но набрзо почнуваат да креираат свој авторски материјал. Досега имаат издадено 6 авторски песни, а 3 од нив („Ќе преживеам“, „Поведи ме“ и моментално „Лоша навика“) биле по неколку недели пласирани на првото место на листите на повеќе радио станици ширум Македонија. Можете да слушнете некои наши песни овде.  Во беднот сме:

 • Коста Бинов (19) – вокал
 • Виктор Захариев (18) – гитара и пратечки вокали
 • Виктор Георгиевски (18) – клавијатури
 • Марио Ристовски (19) – бас гитара
 • Теодор Теодосиевски (17) – тапани

Во Rock’n Pop the Borders „Problem Solved”  ја претставиjа песната  „Лоша навика”

Музика, текст и аранжман: Виктор Захариев

Вкупно добиени гласови: 557 

 

In between the time, група “TV Rage”, Куманово, Македонија

TV RageTV Rage е рок ен рол група од Куманово, Македонија, формирана во октомври  2012 година. Тоа е трио кое е во овој состав повеќе од една година. Имаме едно EP,  издадено на 5 јуни 2013 од Направи заедно/Kran Records. Истото содржи  5 песни. Досега  имаме остварено 20 концерта, а последен настап ни беше на отварањето на Dog Eat Dog  во Скопје.  Работиме на песните за нашиот прв албум, кој до половина е готов. Звукот на албумот се движи кон подолги песни,  јаки сола и делови од песните, како и поенергични рифови.  Нашата работа, можете да ја слушнете  тука. Тоа би било се што имаме да кажеме за себе. Поздрав!

Во групата сме:

 • Дамјан Поповски (19) – Бас.
 • Предраг Митич (19) – Соло и вокали.
 • Анджело Макура (18) – Тапани.

Во Rock’nPop the Borders ја претставивме нашата песна „In between the time”.

Музика, текст и аранжман -  TV Rage.

Вкупно добиени гласови: 734 

 

 

The Power of Love, група „Marmalad Banda”, Струга, Македониjа.

 

MarmaladbandaMarmalad Banda е Македонска рок група од Струга формирана во 2012 година. Во неа се:

 • Андреј Нически (16) – гитара, вокал.
 • Влатко Затаракоски (17) – клавијатури, вокал.
 • Стефан Богатиноски (17) – тапани.
 • Христијан Чавкоски (20) – бас.

Можеме да се сретнеме на: https://www.facebook.com/MarmaladBanda

Во Rock’n Pop the Borders я претставивме песната си “The Power of Love”.

Музика, текст и аранжман: Андреј Нически.

 Вкупно добиени гласови: 433

 

 

Slippin ‘, група „Paranormal“, Пловдив, Бугарија

PARANORMAL3Paranormal започнува во почетокот на 2011 година и по неколку проби стартира  работа на сопствени, авторски материјали. Групата прави неколку настапи во живо во текот на годината и е подготвена за долгорочни настапи, обврски и – во основа – клоцне на задници! Можете да видите авторските песни, што сме ги направиле досега тука или да се сретнеме на: https://www.facebook.com/paranormalbg/timeline 

Во групата сите сме на 17:

Кристијан Николов – вокал и гитара

Атанас Атанасов – бас гитара

 Христијанско Коев – тапани

Во Rock’n Pop the Borders претставивме песната ‘Slippin’

Музика: Paranormal / Alternative

Текст и аранжман: Кристијан Николов

Вкупно добиени гласови: 213

 

 

Трошка Љубов, група „Polemique”, Крива Паланка, Македониja

polemiqueГо формиравме бендот пред 4 години кога појдовме во гимназија. Од Крива Паланка сме. Почнавме да свириме во гимназија а потоа по кафичи и на фестивали. Во бендот сме: Давид Нунев (Вокал), Даниел Максимовски (Гитара), Петар Стојановски (Клавијатура) и Дени Христовски (Бас Гитара).Сите имаме по 18 години. „Трошка Љубов” е прва наша авторска песна.

 

Музика: Петар Стојановски  и Даниел Максимовски

Текста: Дејвид Зекиров

Аранжман: Дарко Митовски

Вкупно добиени гласови: 329

Не вели ми здраво, бенд „Revenge”, Крушево, Македониja

RevengeБендот ‘’Revenge’’ е формиран во 2011 г. во Крушево и брои четири члена :

 • Велко Николоски (24) – гитара и вокал
 • Михајло Куртески (19) – бас гитара
 • Тошо Љуца (22) – соло гитара
 • Благојче Нанески (22) – тапанар

Бендот во своето постоење има настапувано по Крушевските кафе барови, бројни фестивали на територија на општина Крушево и сл. Бендот нема издадено свој авторски материјал , и ова е нивна прва песна со која ќе се претстават пред јавноста .

Песната е насловена ‘’Не вели ми здраво‘’,

Музиката, текстот и аранжманот се на Велко Николоски.

Вкупно добиени гласови: 488